James Bond

Poprawna wymowa obcych słówek i fraz, tworzących złożone konstrukcje składniowe, jest niekiedy bardzo trudna. Wymaga ona bowiem uwzględnienia akcentu w obrębie wyrazu i całego zdania. Warto wiedzieć, dlaczego popularne filmy o agencie 007 mogą ułatwić oswojenie prawidłowej artykulacji.

Brytyjskie akcenty

Sposób intonacji uzależniony jest nie tylko od konkretnego języka, ale i regionu geograficznego. W obrębie danego kraju użytkowane są więc często różnorodne akcenty. Zdarza się również, że porozumienie między obywatelami konkretnego państwa jest bardzo trudne. W obrębie Wielkiej Brytanii wyróżnia się m.in. akcent szkocki i walijski. Każdy z nich związany jest z wpływem języków celtyckich na angielski. Szkocki oraz walijski akcent ma charakterystyczne, dźwięczne „r”.

Artykulacja Cockney związana jest z robotnicza klasą, żyjącą w obrębie wschodniej części Londynu. Uważa się ją za mało prestiżową. Cockney wyróżnia się: omijaniem głoski „h”, np. /ɑːf/ zamiast /hɑ:f/; zastępowaniem  głoski ŋ głoską n, np. /sɪnin/ zamiast /sɪnɪŋ/; wymową głoski t jako [ʔ] (zwarcie krtaniowe).

Akcent Yorkshire w znaczący sposób odbiega od standardowego sposobu artykulacji w brytyjskiej odmianie angielskiego. Jego użytkownicy nie wymawiają wszystkich spółgłosek oraz samogłosek. W obrębie Yorkshire używa się również słów charakterystycznych dla tego regionu i poza nim nie stosowanych. Chcąc poznać sposoby artykulacji w Wielkiej Brytanii, warto zapisać się na lekcje angielskiego online z native speakerem.

Nauka z popularnym agentem

James Bond jest bohaterem wielu filmów i powieści Iana Fleminga. Chcąc nauczyć się brytyjskiego akcentu, warto jednak skupić się na ekranizacjach z agentem 007 w roli głównej. Świetnym rozwiązaniem będzie obejrzenie filmów z pominięciem lektora. Słuchając wypowiedzi aktorów, grających w produkcjach, można wychwycić charakterystyczne sposoby artykulacji użytkowników brytyjskiego języka. Warto pamiętać, że w rolę agenta 007 nie wcielił się tylko jeden aktor. Obejrzenie kilku filmów pozwoli więc zaznajomić się z tradycyjnym brytyjskim akcentem, odmianą irlandzką, walijską oraz australijską.

Nauka angielskiego nie zawsze wiążę się z monotonną, ciężką pracą. Wystarczy bowiem własna kreatywność, by proces edukacyjny był pasjonującym doświadczeniem. Filmy z agentem 007 mogą stanowić świetny dodatek do nauki w ramach zajęć z lektorami Lincoln.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here