W zabieganym świecie czas często jest na wagę złota, więc wielokrotnie zastanawiamy się nad długością wykonywania jakiejś czynności, przebywania w jakimś miejscu czy spotkania się z kimś. Między innymi zastanawiamy się też jak długo trwają różne uroczystości religijne, zwłaszcza takie, które są związane z największymi świętami, jak pasterka, uroczystości Triduum Paschalnego itd.
Ile trwa pasterka?
Często zadajemy sobie to pytanie, zwłaszcza, jeśli mamy dzieci, gdyż ta uroczysta Msza Święta odbywa się wieczorem – według tradycji o północy z 24 na 25 grudnia. Dzisiaj w wielu kościołach mamy też pasterki o wcześniejszych porach – 21:00 lub 22:00. (Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż również papież od pewnego czasu w Watykanie odprawa pasterkę o godzinie 22:00 i ma ona krótszą formę niż w latach poprzednich). Mimo to dla dzieci, które są już zmęczone atrakcjami wigilijnego dnia wytrwanie na pasterce może być bardzo trudne.
Rodzice rozmyślają więc, ile trwa pasterka i zastanawiają się, czy ich pociechy dadzą radę bez większych komplikacji przetrwać ten czas, który może wynosić czasem około 2 godzin. Również dla dorosłych pora, jak i długość trwania pasterki są bardzo ważne. Wielu z nas o północy w normalnych dniach już od kilku godzin śpi, więc dotrwanie do północy rozbudzonym i uczestnictwo we Mszy Świętej jest wyzwaniem i dla wielu bywa problematyczne. Jest to jedna z najczęstszych wymówek by nie uczestniczyć w pasterce, gdyż boimy się, że będziemy bardzo zmęczeni, a nie będzie już miejsc siedzących. Bodźcem jednak do uczestnictwa w pasterce i to bardzo silnym często jest tradycja, ale też panująca w kościele atmosfera radości i świadomość, że to święto raz w roku.
Ile trwa pasterka – nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od tradycji danego regionu, parafii i od tego, jak bardzo proboszcz chce uatrakcyjnić tę uroczystość. W Polsce tradycja długich pasterek i piękna oprawą muzyczną jest spotykana na Podhalu. Górale grają i śpiewają na Bożą chwałę często nawet jeszcze po zakończeniu głównej części uroczystości, która i tak trwa dość długo – około półtorej godziny i więcej, w zależności od długości homilii i liczby osób przystępujących do sakramentu Komunii Świętej.
Długość pasterki bywa też uzależniona od tradycji danych parafii, np. śpiew kolęd przy żłóbku czy dzielenie się opłatkiem z innymi wiernymi. Na pewno wtedy uroczystość nie będzie długości standardowej Mszy Św., która w wielu parafiach trwa od 45 minut do godziny, a przekroczy półtorej godziny i więcej.
Pasterka teoretyczne nie powinna być bardzo długą Mszą Świętą, gdyż prócz bożonarodzeniowych formuł wypowiadanych przez kapłana nie ma w niej wielu elementów dodatkowych jak np. w czasie Triduum Paschalnego. Można by rzecz, że pasterka to bardziej uroczysta Msza Święta, na którą przychodzi o wiele więcej wiernych, którzy otrzymują specjalne świąteczne błogosławieństwo. W czasie tej mszy śpiewa się również charakterystyczne dla okresu Bożego Narodzenia pieśni, czyli kolędy, które w Polsce są darzone przez wiernych sentymentem. Śpiew kolęd również może wydłużyć czas trwania pasterki.
Zwiększona liczba osób uczestniczących w pasterce jest często związana z tym, że osoby, które w ciągu roku liturgicznego nie uczestniczą we mszach niedzielnych, przychodzą tego dnia do kościoła ze względu na tradycję. Przychodzą, bo nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez uczestnictwa w pasterce, która przyciąga jako uroczyste wydarzenie, często z piękną oprawą muzyczną i wspaniałym wystrojem kościoła – żłóbek i choinki. Wielu przychodzi wtedy do kościoła, bo panuje w nim atmosfera radości i magicznego czasu Bożego Narodzenia. Wspominamy czas dzieciństwa i uczymy też nasze dzieci polskich tradycji.
Ile trwa pasterka? Niezależnie od tego, o której godzinie w danej parafii odbywa się pasterka na pewno jest dłuższa niż normalna Msza Święta niedzielna, co dla wielu osób jest zbyt długą uroczystością, a dla innych jedyną uroczystością kościelną w roku, więc czas nie gra wtedy roli.