co jeść żeby przytyć

W czasopismach i artykułach online można spotkać naprawdę wiele przepisów na zrzucenie wagi. Diet jest tak dużo, że wypróbowanie ich wszystkich zajęłoby kilka lat. Wśród nich – dieta pudełkowa, dieta kapuściana, wolumetryczna, wegańska i wiele, wiele innych.
Problem pojawia się, gdy człowiek ma potrzebę przytyć.
Chociaż brzmi to niewiarygodnie dla tych, którzy ciałka mają za dużo, faktycznie czasem pojawia się i taka potrzeba. O przyrost wagi walczą szczególnie osoby po chorobach, w trakcie leczenia, z niedowagą.

Wbrew pozorom, aby przybrać na wadze trzeba się nieźle natrudzić i co najmniej mieć podstawową wiedzę na ten temat. Nie wystarczy bowiem obżerać się słodyczami. Może i przybędzie wówczas tkanki tłuszczowej, ale sił witalnych nie za wiele.

Zatem co jeść żeby przytyć?

Zacznijmy od tego czym jest prawidłowa masa ciała. Specjaliści już dawno pokazali, jak można to wyliczyć. Sposób jest bardzo prosty, wystarczy skorzystać z gotowego wzoru matematycznego. BMI (z angielskiego Body Mass Index), bo tak określany jest wskaźnik masy ciała, policzymy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost do kwadratu. Wzrost w tym przypadku wyrażamy w metrach. Uzyskany wynik powie, czy dana osoba powinna się martwic swoją wagą.
Człowiek, który ma niedowagę, ma BMI na poziomie mniejszym niż 18,5 kg/m2. Wartość prawidłowa to BMI na poziomie 18.5 – 24.99, zaś nadwaga pojawia się, gdy wartość ta przekroczy 25.

owsianka

Wracając do niedowagi, skąd się bierze ten stan. Pierwszy przypadek, gdy osoba zmaga się z poważną chorobą np. nowotworem, gorączką, chorobą zakaźną lub zaburzeniem psychicznym powodującym jadłowstręt. Inny powód tracenia na wadze to zwyczajne zaniedbanie diety. Niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka i składników odżywczych z pożywieniem doprowadza do tego, że organizm czerpie energię z rozpadu tkanek własnych. W efekcie pojawia się wychudzenie.

Jak odżywiać się by przytyć, w zdrowy sposób. Należy zadbać o to by posiłki odpowiednio odżywały komórki organizmu i zapewniały właściwy poziom energii. Mowa więc o zbilansowanych i zdrowych posiłkach. Co to oznacza w praktyce? Otóż dieta na przytycie powinna składać się w 15 procentach z białka, 30 procent tłuszczu oraz w 55 procentach z węglowodanów. Ważne będzie liczenie kalorii. Prawidłowo skomponowany jadłospis powinien dostarczać 3500–3600 kcal na dobę. Należy też wiedzieć, że zmiany należy wprowadzać stopniowo, zbyt obfite posiłki podawane osobie wychudzonej, mogą spowodować niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, biegunki itp.

Komponując dietę ma przytycie, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim liczba posiłków w ciągu dnia to 5-6, w równych odstępach czasu. Duża zawartość białka, którą znajdziemy w jajach, twarogu, mięsie czy w rybach. Sięgając po tłuszcze należy wybierać te zdrowe, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Te znajdują się min. w nasionach, pestkach, rybach oraz w oliwie z oliwek. Z praktycznego względu, nie należy pić wody przed samym posiłkiem.

Tę można, a nawet trzeba pić pomiędzy posiłkami podobnie jak trzeba wówczas przegryzać świeże owoce, suszone owoce i orzechy. Do picia jak najbardziej, cennych składników dostarczą soki owocowe, świeżo wyciskane. W procesie przybywania na wadze znaczenie ma też ruch, zatem nie unikajmy świeżego powietrza i spacerów. Poniżej przykładowy jadłospis dla osoby, która powinna zwiększyć wagę:

steki

Śniadanie: omlet z płatkami owsianymi, jogurtem, jajkiem – do polania zdrowy syrop z agawy lub miód.
Na drugie śniadanie: pudding bananowy, zrobiony z 1 sztuki owocu, twarogu, miodu i dodatkowo awokado.
Lunch: zupa dyniowa.
Obiad: pieczona lub grillowana ryba z ryżem, do tego biała kapusta.
Kolacja: sałatka z kurczaka przyrządzona z filetu, kaszy jaglanej, kukurydzy, ogórka, pomidora, cebuli i oliwy.
Przytycie jest bardzo trudne, równie pracochłonne co zrzucenie wagi. Dążąc do zmiany wagi warto skorzystać z porady dietetyka lub zaczerpnąć porad z artykułów specjalistów i wykorzystać gotowe przepisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here