Zapalenie zatok to choroba, która występuje niezależnie od pory roku. W sezonie grypowym gdy nasza odporność będzie obniżona często dochodzi do powikłań, do których można zaliczyć zapalenie zatok. Ciągły katar i obecny w miastach smog nadmiernie wysuszają zatoki, a przez to może rozwinąć się stan zapalny. Leczenie zatok możemy wykonać samodzielnie w domu lub udać się do lekarza.
Często objawy choroby są podobne do grypy i można łatwo je pomylić. Przy zapaleniu zatok występuje gorączka, ból głowy, uczucie zapchanego nosa i katar. Dodatkowo może dojść ból uszu i gęsta wydzielina, która wydobywa się z nosa. Te objawy wskazują, że to jest zapalenie zatok a nie grypa. Alergicy są bardziej narażeni na zapalenie zatok. Dzieje się tak ponieważ alergeny, które wdychają wraz z powietrzem podrażniają śluzówkę zatok.
W leczeniu przydatne będzie czyszczenie zatok
Możemy je wykonać samodzielnie w domu lub udać się do lekarza, który zrobi to za nas. Płukanie zatok przynosi natychmiastową ulgę w bólu, nawilża śluzówkę i łagodzi stan zapalny wywołany infekcją. Dodatkowo po irygacji, czyli płukaniu oczyszcza nam się przegroda nosowa, co pozwoli nam swobodnie oddychać.Wykonując zabieg w gabinecie mamy możliwość zbadania wydzieliny z zatok, co pozwoli dobrać odpowiednie leki. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia.
Zestaw do płukania zatok możemy kupić w aptece. Jego koszt to około 30-50 złotych, w zależności od rodzaju. Dodatkowo jeśli zapaleniu towarzyszą inne objawy to musimy zaopatrzyć się w odpowiednie leki. Na ból uszu dobrze sprawdza się krople, które złagodzą stan zapalny i przyniosą ulgę w bólu. Dodatkowo możemy kupić leki, które stosujemy także przy grypie. Pomogą nam one z gorączką i bólem głowy.
Jak czyścić zatoki w domu?
W warunkach domowych irygacje możemy przeprowadzić z pomocą gotowych zestawów, które kupimy w aptece. Dodatkowo możemy dostać także specjalne dzbanuszki, gruszki, irygatory i aspiratory do nosa. Dla dzieci zaleca się używać gruszki lub aspiratora, ponieważ dostarczają do zatok płyn pod małym ciśnieniem. Dzięki temu są bezpieczne dla maluchów. Gotowy zestaw zawiera narzędzie i specjalny preparat. Są to z reguły buteleczki, z których dostarczymy płyn do naszych zatok przynosowych. Często możemy dostać zestawy z dwoma dyszami.
Dzięki temu w zależności od stopnia infekcji możemy dostarczyć odpowiednią ilość preparatów do płukania. W zestawie dostępny jest proszek, który musimy rozpuścić w wodzie mineralnej lub przegotowanej ostudzonej. Po przygotowaniu płyn jest gotowy do użycia. W domowych warunkach możemy wykorzystać wodę utlenioną do płukania zatok. W tym celu musimy zakupić trzy procentową wodę utlenioną. Zaletą jej stosowania jest to, że zabija bakterie, które są najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zatok. Wodę utlenioną możemy kupić w aptece, ale także w większości marketów i drogerii.
Czyszczenie zatok możemy wykonywać regularnie, co zapobiegnie infekcjom. Irygacja będzie pomocna w walce z katarem alergicznym i pozwoli uniknąć dodatkowego zapalenia zatok. W aptece możemy kupić środki do częstego stosowania, jak i te mocniejsze do używania w razie infekcji. Dzięki temu możemy zapobiec powstawaniu zapalenia lub wyleczyć to, które już się rozwinęło.
Bardzo często możemy spotkać się z zapaleniem zatok czołowych. Główną przyczyną jest przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przez długi czas. Śluzówka nadmiernie się wysusza i dochodzi do rozwijania się stanu zapalnego. Bardzo często mylimy zapalenie zatok czołowych z tymi przynosowymi. W przypadku nieleczonej infekcji może dojść do wielu groźnych dla życia powikłań. Dzieje się tak, ponieważ zatoki czołowe znajdują się niedaleko mózgu i oczu.
Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, spojówek, nerwu wzrokowego, a nawet do sepsy. Główne objawy to ból głowy nasilający się podczas schylania się i kaszlu, ból górnych zębów, gęsta wydzielina wydobywająca się z nosa i ból w okolicy policzków. Do leczenia zatok czołowych możemy wykorzystać irygację, inhalacje ziołowe i nebulizacje solą fizjologiczną, ponieważ samo płukanie zatok może nie wystarczyć. Dodatkowo pomocne będą leki przeciwbólowe.