dieta dla ćwiczących na siłowni

Trening siłowy ma znacznie więcej sensu i daje znacznie więcej korzyści, gdy zostaje połączony z dobrze zbilansowaną dietą. Co to jednak oznacza to „zbilansowanie”? Wszyscy używają tego terminu na lewo i prawo, a mało kto wie, jak go zdefiniować w kontekście sportów sylwetkowych. Dla przeciętnego człowieka dobrze zbilansowaną dietą będzie ta składająca się z pełnowartościowych węglowodanów (np. ciemnego pieczywa, brązowego makaronu bądź ryżu), chudego białka oraz odrobiny zdrowych tłuszczów.

Zagoszczą w niej spora ilości warzyw i owoców, wykluczone zostaną natomiast fast-foody, słodycze i gotowe pokarmy. Czy jednak dieta dla ćwiczących na siłowni będzie wyglądać tak samo? Ogólne zasady zdrowego żywienia zawsze powinny dobrze się sprawdzać, jednakże w przypadku sportów siłowych nieraz należy je trochę nagiąć, by dostosować jadłospis do indywidualnych wymagań organizmu i osiągać jeszcze więcej. A na tym zależy każdemu prawdziwemu sportowcowi. Na poprawianiu wyników, zmienianiu sylwetki i rośnięciu w siłę.

W diecie osób ćwiczących na siłowni, podobnie zresztą jak w każdej innej diecie, musi znaleźć się odpowiednia ilość kalorii. A ta ilość wyznaczana będzie przez cel sportowca. Jeżeli bowiem zależy mu w danym momencie na zrzuceniu tkanki tłuszczowej, czyli pozbyciu się zbędnego balastu, powinien on dostarczać sobie mniej kalorii, niż w rzeczywistości potrzebuje jego organizm. Innej drogi nie ma. Należy wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, wynikające z podstawowej przemiany materii i aktywności w ciągu dnia, a następnie uciąć kilkaset kalorii, by wyznaczonej w ten sposób wartości potem się trzymać.

hamburger

Kalorie są najważniejsze. Tak samo istotną rolę odgrywają one w okresie budowania masy mięśniowej. Jeżeli osoba ćwicząca na siłowni chce rosnąć, czyli pragnie budować swoją tkankę mięśniową, musi jeść więcej niż wynosi jej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. A dlaczego? Ponieważ mięśnie nie zbudują się z powietrza. Należy im zapewnić odpowiednią ilość materiału budulcowego, z którego będzie mogła powstać nowa tkanka mięśniowa. W tym przypadku także innej drogi nie ma.

Kalorie to jednak nie wszystko

Dieta dla ćwiczących na siłowni powinna też uwzględniać odpowiednią ilość wszystkich makroskładników. To właśnie tym rozkładem makro przeważnie różni się od diety przeciętnego człowieka. Sportowcy trenujący bardzo intensywnie potrzebują bowiem w szczególności sporej ilości białka. Jest to dla nich jeden z najważniejszych makroskładników. Białko potrzebne jest oczywiście każdemu organizmowi, bo to właśnie ono jest składnikiem budulcowym, kształtującym wszystkie komórki, tkanki, a nawet włosy, skórę oraz paznokcie.

A skoro posiada zdolności budulcowe, wpływa na kształtowanie tkanki mięśniowej. Zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć nawet trzykrotnie w wyniku intensywnych treningów siłowych. U przeciętnej osoby wynosi ono ok. 0,8-1 g białka na 1 kg masy ciała na dobę. U sportowców trenujących siłowo to zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do całych 3 g protein na 1 kg masy ciała. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę. Większa ilość białka w diecie nie da wcale lepszych efektów, a może obciążyć nerki, zwiększając ryzyko zachorowania na kamicę nerkową.

soki owocowe

Białko jest jednak dość rozpowszechnionym i spopularyzowanym makroskładnikiem. Wszyscy o nim wiedzą i wszyscy kojarzą je właśnie z napakowanymi kulturystami, dlatego też każdy, kto zaczyna swoją przygodę ze sportami siłowymi, niemalże od razu, jeszcze zanim uda się na swój pierwszy trening, zaopatruje się w sporą ilość odżywek białkowych. Jakoś tak zapomina się o węglowodanach, których nic nie jest w stanie zastąpić.

Dla sportowców są one głównym źródłem energii, zasilającym wszystkie mięśnie szkieletowe oraz mięsień sercowy. Dieta dla ćwiczących na siłowni powinna dostarczać zwiększonej ilości węglowodanów, bez których niemożliwe stanie się zgromadzenie glikogenu w mięśniach i wątrobie. O podaż tego makroskładnika także należy więc zadbać. A jeśli ktoś nie jest w stanie go sobie dostarczyć, zawsze może sięgnąć po odżywki węglowodanowe bądź gainery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here