ile wynosi macierzyński

Posiadanie dzieci to wspaniałe uczucie i coś do czego dąży każdy rodzic, zarówno młode kobiety po ślubie, jak i ich mężowie.

Pierwsze dziecko oznacza wiele wspaniałych i niezapomnianych chwil, które będziemy pamiętać przez lata, a w dobie wszechobecnych aparatów w naszych smartfonach, kto wie – może nawet na całe życie i to w wysokiej rozdzielczości. W końcu każdy z naszych rodziców pamięta, jakby to było zaledwie wczoraj, nasze pierwsze kroki kiedy mieliśmy kilka miesięcy, nasze pierwsze wypowiedziane słowo kiedy mieliśmy zaledwie roczek czy nasze pierwsze w pełni samodzielne zdanie wypowiedziane do mamy czy taty kiedy skończyliśmy dwa lata. Nasi rodzice pamiętają też nasze pierwsze urodziny, naszą pierwszą jazdę na rowerze czy nasz pierwszy uśmiech czy płacz kiedy zrobiliśmy jakąś głupotę za którą potem długo żałowaliśmy.

Posiadanie dziecka wiążę się jednak również z wieloma wyrzeczeniami i mniej ciekawymi aspektami, które sprawiają, że niektórzy młodzi ludzie po ślubie boją się mieć swojego pierwszego dziecka.

mama z dzieckiem

Pierwszym z tych negatywnych aspektów jest oczywiście czynnik ekonomiczny

Nie ma co ukrywać: nieważne jak źle by to nie zabrzmiało, to posiadanie dziecka zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Jeżeli będziemy rozsądnie wydawali nasze pieniądze i nie kupowali dosłownie wszystkiego co wydaje nam się, że nasze dziecko potrzebuje, to koszt utrzymania jednego dziecka może nas wynieść około 800 do 1000 złotych. Nawet przy tej dolnej granicy jest to spora suma pieniędzy na którą kiedyś wielu rodziców nie mogło sobie pozwolić.

Dzięki programowi 500+ czynnik ekonomiczny na szczęście od pewnego czasu nie jest już tak dużym utrapieniem i zmartwieniem dla młodych rodziców. Od 2016 roku w Polsce obowiązuje zasiłek za drugie i każde kolejne dziecko (a od 2019 nawet za pierwsze dziecko), który wynosi 500 złotych. Pieniądze te przekazywane są rodzicom każdego miesiąca. Dzięki temu wystarczy, że rodzice będą dokładać z własnych pieniędzy jedynie kilkaset złotych aby utrzymać swoje dziecko i zapewnić mu wszystko czego potrzebuje, oczywiście z małymi ograniczeniami.

Z małymi ograniczeniami, ponieważ jeśli naprawdę chcielibyśmy dać naszej małej pociesze wszystkiego czego potrzebuje i jeśli na dodatek chcielibyśmy żeby były to najlepsze rzeczy z najwyższej markowej półki (zabawki, jedzenie, lekarstwa, kosmetyki i ubrania) to koszt utrzymania jednego dziecka wzrasta już z 1000 złotych do 2 czy nawet 3 tysięcy złotych – są to już bardzo duże sumy pieniędzy na które rodzice nie mogą sobie pozwolić jeśli każdy z nich nie pracuje i nie zarabia więcej niż średnia krajowa.

banknoty

Drugim aspektem, który odstrasza młode małżeństwa przed podjęciem decyzji o posiadania pierwszego dziecka jest brak czasu. Opieka nad dzieckiem wymaga ogromnie dużo czasu, który trzeba poświęcić na pilnowanie dziecka, zabawę z nim, robienie mu posiłków, karmienie dziecka, usypianie go, spacery czy też przewijanie naszego małego malucha. Nie jest też tajemnicą, że rodzicem małego dziecka jest się przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeżeli dziecko zacznie płakać w środku nocy, to będziemy musieli wstać i je uspokoić, pewnie zarywając całą noc. Jeżeli nagle źle się poczuje, to będziemy musieli wsiąść do samochodu i zawieźć je kilkadziesiąt kilometrów dalej do szpitala, tracąc przy tym cały dzień – są to wyrzeczenia na które każdy młody rodzic musi być przygotowany.

Z niewielką pomocą dla mam przychodzi tutaj urlop macierzyński. Czym jest macierzyński? Jest to płatny urlop, który przysługuje każdej mamie po urodzeniu dziecka. Urlop macierzyński można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka.

Urlop macierzyński trwa w sumie 52 tygodnie i może być dzielony razem z tatą dziecka.

Ile wynosi macierzyński?

Zasiłek macierzyński, czyli pieniądze otrzymywane przez pracującą matkę w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, wynosi 100 procent jej pensji przez pierwsze 20 tygodni urlopu, a potem 60 procent przez kolejne tygodnie. Jeżeli matka zadeklaruje, że jej urlop będzie trwał cały rok, to wówczas zasiłek będzie stały i wyniesie 80 procent przez wszystkie tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here