Rozstępy to problem, który może dotknąć każdego, ale najczęściej zmagają się z nim kobiety po ciąży. Szpecące „prążki” powstają pod wpływem nadmiernego rozciągania się skóry. Domowe sposoby i kosmetyki dostępne w drogeriach są mało skuteczne. Jeżeli oczekujesz widocznych efektów, zdecyduj się na zabieg laserowego usuwania rozstępów. Zastosowany odpowiednio wcześnie (na świeże rozstępy) umożliwia nawet całkowite usunięcie problemu.
Laserowe usuwanie rozstępów – jak wygląda zabieg?
Rozstępy to specyficzny rodzaj blizn, które powstają bez naruszania naskórka. Pod wpływem gwałtownego rozciągania się skóry zaburzona zostaje konstrukcja włókien kolagenowych. Organizm w odpowiedzi stara się naprawić przerwane połączenia między włóknami, więc rozpoczyna namnażanie kolagenu w intensywny, nieprawidłowy sposób. W ten sposób powstają rozstępy.
Obecnie najskuteczniejszą metodą redukcji rozstępów jest laseroterapia. Aby była skuteczna, musi być wykonywana w odpowiednich seriach, które ustala lekarz podczas konsultacji wstępnej z pacjentem. W usuwaniu rozstępów sprawdzają się lasery pikosekundowe, np. Discovery Pico, a także najnowocześniejsze lasery frakcyjne nieablacyjne (nieuszkadzające naskórka), np. ClearSkin PRO Special Edition.
Działanie laserowego usuwania rozstępów opiera się na pobudzaniu skóry do produkcji nowego kolagenu. Światło lasera skupia się jedynie na fragmentach skóry, na których występują rozstępy. Powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia w tych miejscach, co stanowi sygnał dla skóry, żeby rozpocząć procesy regeneracyjne, polegające na wytwarzaniu włókien kolagenowych. Powstające nowe warstwy skóry uzupełniają ubytki i sprawiają, że rozstępy stają się mniej widoczne, a po wykonaniu serii zabiegów mogą nawet zniknąć całkowicie.
Usuwanie rozstępów laserem jest całkowicie bezpieczne, a ewentualne małe ranki, pojawiające się po zabiegach laserami ablacyjnymi, goją się bardzo szybko, najczęściej w ciągu kilku dni. Dla uzyskania optymalnych efektów terapii należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń rekomendowanych przez lekarza.
Efekty usuwania rozstępów laserem
Światło lasera wyraźnie wygładza skórę i widocznie redukuje rozstępy. Jednak efekty pojawiają się stopniowo, wraz z zachodzącym procesem regeneracji skóry. Podczas laserowego usuwania rozstępów należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Na całą kurację przeznacza się przeważnie kilka miesięcy, ponieważ pomiędzy kolejnymi zabiegami potrzebne są odpowiednio długie przerwy. Optymalne efekty widoczne są po około 3–6 miesiącach po ostatnim zabiegu.
Jak zaznaczają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, na zabiegu usuwania rozstępów warto wybrać się jak najszybciej po ich powstaniu. Im wcześniej wykonamy laseroterapię, tym większa szansa, że rozstępy znikną na zawsze. Rozstępy świeże (czerwone) są bardziej podatne na działanie lasera niż dojrzałe (białe). Jeżeli zauważyłaś rozstępy po ciąży, zgłoś się do kliniki medycyny estetycznej dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią, ponieważ laktacja, tak jak ciąża, jest przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych.
Efekty zabiegów na rozstępy są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań, głębokości uszkodzenia skóry oraz czasu powstania rozstępów.
Inne sposoby na redukcję rozstępów
Zastosowanie w usuwaniu rozstępów znajduje również mezoterapia igłowa – zarówno jako samodzielny zabieg na świeże i płytkie rozstępy, jak i jako element terapii łączonej z laserem na rozstępy.
Istnieje również kilka domowych metod, które sprawdzają się przede wszystkim w profilaktyce rozstępów, np. peeling kawowy, kąpiele z dodatkiem mięty i olejku cytrynowego, masaże specjalnymi szczotkami lub rękawicami, naprzemienny ciepły i zimny prysznic.
Więcej na temat skutecznego usuwania rozstępów dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie na Żoliborzu – zachęcamy do kontaktu.