czas wolny mamy

Życie młodej mamy kręci się wokół jej maleństwa – i tak już będzie zawsze! Jednak zostając mamą, nie przestajesz być kobietą, która ma swoje pasje, potrzeby i jest tak po prostu, zwyczajnie zmęczona. Dlatego tak ważne jest, aby nawet (a może zwłaszcza) w najtrudniejszych momentach macierzyństwa znaleźć czas dla siebie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Korzystaj z chwil, gdy dziecko śpi

Gdy dziecko zaśnie w wózku lub łóżeczku, nie musisz od razu rzucać się w wir porządków. Zabierz malucha na spacer, a przy okazji nabij kroki na liczniku. Usiądź z książką, podczas gdy podajesz niemowlakowi pierś lub butelkę, aby spokojnie zasnęło. Włącz sobie ulubiony serial, kiedy dziecko zamiast spania na materacu woli pozostać w Twoich objęciach. Ciesz się tymi chwilami, bo nie trwają one długo.

Pozwól dziecku na samodzielną zabawę

Twoje dziecko świetnie potrafi zająć się sobą – przynajmniej na kilka minut. Dostarcz mu tylko zabawkę, którą będzie mogło oglądać i odkrywać na nowo. W tej roli świetnie sprawdzi się szumiący miś lub szumiący króliczek, który wydaje kojące dźwięki, jest miękki i ma kolorowe nóżki z szeleszczącymi elementami. To czas, kiedy maluch będzie zajęty, a Ty w spokoju wypijesz kawę.

Wykonujcie wspólnie domowe czynności

Nie musisz cały dzień układać klocków, budować torów ani uprawiać innych zabaw dywanowych. Zaangażuj starsze dziecko w wykonywanie domowych obowiązków. Już 2-latki mogą asystować przy sprzątaniu zabawek, robieniu kanapek czy zamiataniu podłóg. To przynosi same korzyści – spędzacie razem czas, a maluch uczy się, że oprócz beztroskiej zabawy są także obowiązki. Pamiętaj też, o angażowaniu partnera w domowe czynności, takie jak robienie zakupów, sprzątanie czy również zajmowanie się waszym dzieckiem.

Czas dla siebie jest bardzo ważny – nie rezygnuj z niego po zostaniu mamą. Nie miej wyrzutów sumienia, że wychodzisz na tańce lub czytasz w samotności książkę. Chcąc jak najlepiej opiekować się swoim maluszkiem, powinnaś być w miarę możliwości wypoczęta, zrelaksowana, spełniona. To pozytywnie wpłynie nie tylko na Ciebie, ale też na dziecko i całą rodzinę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here