Dzisiaj trudno znaleźć jedno stanowisko dotyczące kontaktów dzieci z mediami. Tak trzeba o nich pisać, a nie tylko jako o telewizji czy bajkach. Wiadomo — nie brakuje takich, którzy zakazują ich całkowicie. Są i tacy, którzy wychodzą z założenia, że trzeba dzieci uczyć rozsądnego korzystania z TV itd. Czy zatem warto puszczać dziecku bajki?
Bajki dla dzieci — czy warto?
Niemowlęta i dzieci do 2. roku życia nie powinny oglądać bajek ani telewizji. Media cyfrowe szkodzą maluchom, to za dużo bodźców dla nich. Zwłaszcza należy unikać puszczania bajek podczas jedzenia oraz by dziecko uspokoić lub nagrodzić. Ale prawda jest taka, że są sytuacje, w których bajka jest potrzebna nie tyle pociechom, ile ich rodzicom. Zajęcie uwagi malucha, choć na chwilę, pozwala czasami uporać się z innymi obowiązkami.
Najważniejsze jest to, by mieć kontrolę nad tym, co dziecko ogląda i jak długo siedzi przed telewizorem. Dzisiaj jest to łatwe, bowiem można puścić o każdej porze taką bajkę, którą uważa się za stosowną. Internet umożliwia nam znalezienie tytułu adekwatnego do wieku dziecka. Popularne bajki dla dzieci online znajdziesz na player.pl, a włączyć je możesz nie tylko na telewizorze, ale też na komputerze, tablecie, czy smartfonie. Dzięki temu zawsze pod ręką masz koło ratunkowe, które może pozwolić np. w spokoju dojechać z maluszkiem samochodem do miejsca docelowego, czy w kolejce do lekarza przeczekać jeszcze kilka minut. Jednak bardzo ważne jest to, by kontrolować, co dziecko ogląda i ile czasu na to poświęca.
Wpływ bajek na małe dziecko
Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że media — zarówno podczas aktywnego oglądania, ale również gdy lecą „w tle” mogą mieć negatywny wpływ na dzieci młodsze niż 2 lata. A czy jest jakiś pozytywny efekt? Niestety nie odnotowano go. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ich mózgi nie są gotowe na takie bodźce.
Mówi się, że dziecko, które spędza dużo czasu przed ekranem telewizora, uczy się ignorować dźwięki mowy. To nie sprzyja jego rozwojowi. Nadmiar obrazu czyni dziecko biernym. Co więcej, jeśli TV leci w tle, to rodzic mówi znacznie mniej do dziecka. To mniejsza interakcja i zdecydowanie zmniejszona możliwość rozwijania kompetencji mówienia.
Oczywiście oglądanie mediów wieczorami może przełożyć się na problemy ze snem. Dzieci takie nie tylko mają trudności z zasypianiem, ale też miewają koszmary senne i często wybudzają się w nocy. Tak więc, jeśli już włączać TV, to zdecydowanie rano lub w godzinach wczesnopopołudniowych.
Ile bajek może oglądać dziecko?
Trudno powołać się na jedno stanowisko w sprawie dzieci i mediów cyfrowych. Wiadomo natomiast, że w 2016 roku Amerykańska Akademia Pediatrii stworzyła rekomendacje dotyczące mediów cyfrowych dla dzieci od 0 do 5. roku życia, a WHO w 2019 roku je potwierdziło. Zgodnie z nimi dzieci młodsze niż 1,5 roku w ogóle nie powinny mieć dostępu do mediów cyfrowych. Wyjątkiem są rozmowy wideo.
Dziecko od 18. do 24, miesiąca życia powinien oglądać jak najmniej to możliwe, a rodzic powinien uczestniczyć w oglądaniu bajki, graniu, aby kontrolować i objaśniać treść. To sprawia, że dzieci są się w stanie czegokolwiek z bajki nauczyć.
AAP rekomenduje, by od 2. do 5. roku życia dziecko nie spędzało więcej niż 1 godzinę dziennie przed TV. Oczywiście dobrze by było, by rodzic uczestniczył w korzystaniu z ekranu.
A co ze starszymi dziećmi? Tutaj czas przy mediach można stopniowo wydłużać. Istotne jest jednak, by mieć kontrolę nad tym, co dziecko ogląda. Warto też z kilkulatkiem i nastolatkiem rozmawiać na temat filmów, bajek i programów, które wybiera.