Tkaniny termoizolacyjne

Wszędzie tam, gdzie wskazane jest ograniczenie przepływu ciepła oraz gdzie występują wysokie temperatury, konieczne jest wykorzystywanie materiałów, które wykazują wysokie właściwości termoizolacyjne. Występują one w różnych formach i zazwyczaj wyrabiane są z surowców włókienniczych. Mogą przyjmować formę płyt, mat, taśm oraz sznurów. Dowiedz się, jaką rolę pełnią tkaniny termoizolacyjne oraz poznaj ich niektóre rodzaje.

Tkaniny termoizolacyjne – czym się wyróżniają?

Tkaniny termoizolacyjne to materiały o specjalnej konstrukcji, które przystosowane są do trudnych warunków. Zazwyczaj wykonane są z surowców takich jak włókno szklane, przędze kaolinowe i kwarcowe lub ceramiczne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się uszczelki z filcu. Zaletą tego rodzaju materiałów jest elastyczność, a zarazem duża wytrzymałość. Są też odporne na działanie wilgoci, środków chemicznych czy innych negatywnych czynników, które często są obecne w trudnych warunkach przemysłowych. Dzięki odpowiednie konstrukcji, między innymi warstwowym ułożeniu nie ulegają rozwarstwieniu, idealnie wywiązując się ze swojej roli. W ostatnich czasach, gdy technika rozwija się w ekstremalnie szybkim tempie potrzeba coraz to nowszych rozwiązań i zaawansowanych technologicznie elementów – dużym wyzwaniem jest między innymi uszczelnianie maszyn i urządzeń. Praktycznym wyborem w takiej sytuacji okazują się profile gumowe. Między innymi dlatego, że mogą mieć dowolny kształt, w pełni dostosowany do potrzeb użytkownika. Dodatkowo dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i prezentują się estetycznie. Także mogą różnić się grubością oraz innymi właściwościami, co sprawia, że doskonale spełniają swoją rolę.

Tkaniny termoizolacyjne i ich zastosowanie

Tego typu tkaniny termoizolacyjne cieszą się bardzo szerokim zainteresowaniem – bywają używane przy produkcji różnorodnych maszyn przemysłowych oraz stanowią zabezpieczenie instalacji elektrycznych lub elementów okablowania. Wykorzystuje się je w typowo domowych zastosowaniach, na przykład do ochrony rozmaitych urządzeń. Ze względu na swoje przeznaczenie mogą posiadać różną strukturę oraz być dopasowane do mniejszych lub większych temperatur. W wielu gałęziach przemysłu oraz w branżach budowlanych dużym powodzeniem cieszą się płyty uszczelarskie – to prawdziwa innowacja w zakresie uszczelnień technicznych. Powstają one z wypełniaczy i wysokiej jakości włókien. Znoszą wysokie temperatury oraz gwarantują stabilne parametry techniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here