Uzębienie jest swego rodzaju wizytówką każdego człowieka. Możemy dbać o nasze włosy, co tydzień chodzić do fryzjera, stylizować je codziennie i nakładać na nie różnego rodzaju olejki i przecierki. Możemy też dbać o naszą twarz – nakładać na nią rano i wieczorem drogie kremy i żele, codziennie się golić i stylizować brodę na twarzy, używać podkładu i dobrego makijażu. Możemy również dbać o naszą figurę, czyli mieć prawidłową wagę i dobrą sylwetkę, chodzić kilka razy w tygodniu na siłownię, mieć osobistego trenera i dietetyka, a także odżywiając się zgodnie z zaleceniami.
Jednak to właśnie zęby często najwięcej świadczą o danym człowieku, a dokładniej o tym w jaki sposób o siebie dba. Biały uśmiech i proste, duże zęby są oznaką zdrowego trybu życia i zawsze kojarzą się osobom, które nas widzą z czymś pozytywnym. Mając jasno białe uzębienie stajemy się nie tylko bardziej atrakcyjni, ale również sprawiamy wrażenie osób, którym można bardziej zaufać. Nie bez powodu do wszelkiego rodzaju reklam brane są osoby o nieskazitelnym uzębieniu, które celowo jest eksponowane przez długie i szerokie uśmiechy do kamer.
Proste i ładne zęby to jedno. Można je uzyskać poprzez codzienną pielęgnację uzębienia i jamy ustnej, chociaż czasami możemy urodzić się z takimi zębami, które już w najmłodszych latach będą wymagać od nas częstych i długich wizyt u dentysty. Z pomocą mogą przyjść oczywiście takie wynalazki, które znamy od dziesiątek lat, jak aparaty na zęby. Wstawienie takiego aparatu w młodym wieku pozwoli w ciągu kilku lat na wyrównanie naszych zębów jeżeli są nierówne lub występuje w nich efekt zgryzu.
Oczywiście wszelkie pojedyncze ubytki w uzębieniu wynikające na przykład z próchnicy, która może być spowodowana niewłaściwym odżywianiem lub zjadaniem dużych ilości słodyczy, również możemy zlikwidować poprzez kilka wizyt u profesjonalnego dentysty, który usunie niedoskonałości z zębów, wyboruje je i zaplombuje. W dzisiejszych czasach taka operacja to kwestia dosłownie kilkunastu minut. Podobnie jest z wstawianiem sztucznych zębów i plomb, które bardzo dobrze imitują naturalne zęby.
Trzeba jednak pamiętać, że każda taka wizyta i każda taka operacja, niesie ze są duże koszty na które nie każdy z nas może sobie pozwolić. Dlatego właśnie odpowiednia higiena i dbanie o nasze uzębienie i jamę ustną, są tak bardzo ważne. Niestety nie istnieją żadne domowe metody na usunięcie zęba (wyrywanie zęba siłą to zawsze zły pomysł, który może skończyć się ogromnym bólem lub uszkodzeniem układu nerwowego w jamie ustnej) czy jego borowanie lub wstawienie sztucznej plomby. Do tego rodzaju operacji zawsze będzie potrzebny nam doświadczony dentysta i odpowiedni sprzęt.
Istnieją natomiast domowe sposoby na utrzymanie naszych zębów w lepszym stanie. Chodzi tu oczywiście o wybielanie i czyszczenie zębów.
Kolor naszego uzębienia często zależy od naszych genów. Jedni z nas mogą urodzić się z śnieżnobiałymi zębami i nie mieć z nimi żadnego problemu przez większość życia, inni natomiast mają mniej szczęścia i już od młodzieńczych lat mogą być skazani na beżowe lub nawet żółte uzębienie.
Dobrym domowym sposobem na wybielenie zębów jest użycie na zębach kurkumy. Chociaż może się to wydawać z pozoru głupie i dziwne, to kurkuma posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i wybielające. Metoda ta jest bardzo prosta – wystarczy nałożyć trochę sproszkowanej kurkumy na szczoteczkę do zębów i wyszczotkować nią zęby. Należy jednak uważać żeby nie przesadzić, kurkuma ma bowiem specyficzny i ostry smak, dlatego szczotkowanie nią zębów nie należy do najprzyjemniejszych doznań.
Innym sposobem na domowe wybielanie zębów jest użycie aktywnego węgla. Aktywny węgiel ma bardzo silne właściwości wybielające i jest nawet stosowany w profesjonalnych pastach wybielających. Można go kupić w niemal każdej aptece – sprzedawany jest w postaci kapsułek.
Czyszczenie zębów sodą to natomiast metoda którą odradza większość dentystów. Może to sprawić, że nasze zęby zostaną uszkodzone i podrażnione. Dodatkowo ścieranie osadu z zębów sodą może doprowadzić do nadwrażliwości zębów i zwiększyć ich podatność na próchnicę.