ile zarabia niania

Niania to bardzo odpowiedzialny zawód, ponieważ cechuje się dużą cierpliwością i dokładnością. Musimy opiekować się cudzym dzieckiem, odpowiadać za nie. Jeśli wydarzy się jakiś wypadek, wtedy bierzemy za to całą odpowiedzialność. Opiekowanie się dzieckiem wiąże się z problemami, ale i z dobrymi doświadczeniami. Profesja, jaką jest niania, nie jest uregulowana prawnie. Jest niedocenianym zawodem, zapominanym i niechcianym. To wielki błąd, że nie ma szkół związanych z nauką przeznaczoną dla przyszłej niani. Rodzice nie do końca wiedzą, czego oczekiwać od takiej osoby i co powinna umieć robić.

Słyszeliśmy nie raz w telewizji o zamordowanych dzieciach, które były pod opieką niani. Te straszne informacje i przeżycia odbijają się na wymaganiach, co do niani. Często korzystają z kamer, które montowane są w całym domu. Chodzi tylko o bezpieczeństwo dzieci. Nikt nie chciałby, żeby znęcano się nad jego dzieckiem. Takie przypadki są coraz częściej spotykane w naszym społeczeństwie. I nie tylko dlatego, że kiedyś do takich sytuacji nie dochodziło. Żyjemy w dobie XXI wieku, mamy dostęp do internetu, dlatego też, takie informacje są szybko rozchwytywane. Rodzice boją się zatrudniać opiekunki, chociaż często robią to bez zawierania umowy.

W naszym kraju zawód niania wciąż związany jest w dużej mierze z nieformalną działalnością. Według statystyk w charakterze niani pracuje w naszym kraju 350 tys. osób. Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi z lutego 2015 r., w ZUS-ie zarejestrowanych jest zaledwie 8,5 tys. niań. Zdecydowana większość rodzin nie zatrudnia więc opiekunek do swoich dzieci legalnie i to jest błąd.

niania z dzieckiem

Wdrożona jest w życie tzw. „umowa uaktywniająca”, która zezwala na legalne zatrudnienie niani, a osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem legalne wykonywanie zawodu niani. Część rodziców od 2011 r. dodatkowo może korzystać z przywileju ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, obliczone od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, finansuje budżet państwa.

Ile zarabia niania?

Wypłata opiekunek w Polsce szacuje się od 12,5 PLN netto za godzinę pracy (około 2 100 PLN po przeliczeniu na pełen etat). Jest to suma poniżej minimalnej krajowej. Wpływ wieku na wysokość stawki jest marginalny. Najmniej zarabiają kobiety w przedziale wiekowym 16-25 lat, ich zarobki wynoszą 11,6 PLN. Najlepiej zarabiająca grupa wiekowa to 56-65 lat, gdzie średnia stawki wynosi 13 PLN. Wszystko zależy od doświadczenia danej opiekunki i zakresu obowiązków.

Bycie nianią to nie tylko opieka nad dzieckiem, ale również zajmowanie się domem i gotowaniem. Wtedy zarobki mogą przekroczyć nawet 4 tysiące na rękę. Referencje i papiery związane z pracą opiekunki są rozpatrywane na pierwszym miejscu. Niektórzy uważają, że starsze panie są bardzo doświadczone i warto je zatrudnić, ponieważ dziecku nie stanie się żadna krzywda. Oczywiście jest to zabobon, ponieważ niezależnie od wieku, zdarzają się wypadki. To nie ma znaczenia czy jest się młodą osobą czy starą. Nie upilnujemy dziecka w 100 procentach.

niania

Jakie powinny być opiekunki? :
– kreatywne i pełne pomysłów,
– lubiące dzieci i zabawy,
– cechujące się dużą cierpliwością,
– opierające się wiedzą przedszkolno-szkolną,
– miłe i wychowane,
– dobrze się reprezentujące,
– panujące nad swoimi emocjami,
– kochające gotowanie.

Niania powinna mieć zawartą umowę. Jeśli zlecający pracę nie chcę jej dać, nie powinna podejmować się pracy. Opieka nad dzieckiem jest odpowiedzialna i pracochłonna. Często musimy się zajmować nie tylko opieką, ale również wychowaniem takiego dziecka. Niektórzy rodzice nie rezygnują z kariery dla swojego potomstwa. Od razu po porodzie wynajmują nianie, które uczestniczą w życiu dziecka, aż do dnia, w którym osiągnie pełnoletniość. Rodzic szuka zdecydowanych i zdeterminowanych osób na stanowisko niani. Najlepiej na dłuższy czas, ponieważ nie każdy chcę zmieniać opiekunkę przynajmniej raz w miesiącu.

Pamiętajmy, że zarobki niani szacuje się od 2 tysięcy do max 4 tysięcy na rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here