Jęczmień na oku

Występowanie wszelkich infekcji w rejonie naszych oczu, jest szczególnie dokuczliwe. Rejon ten należy do najbardziej drażliwych, a problem z tzw. jęczmieniem w oku jest jedną z popularniejszych chorób w obszarze powiek.

Przyczyny pojawiania się infekcji

Jęczmień w oku pojawia się z przyczyny zakażenia gronkowcem (Staphylococcus aureus lub Staphylococcus epidermidis), którego najczęściej aplikujemy poprzez niewystarczającą higienę rąk. Często się zdarza, że mimowolnie pocieramy brudnymi dłońmi oczy lub też za rzadko myjemy twarz. Może to prowadzić do sytuacji przeniesienia bakterii na powieki. Wyjątkowo podatną grupą na zarażenie gronkowcem mogą być dzieci oraz osoby o obniżonej odporności organizmu. U kobiet częstym problemem jest również niestaranne zmywanie makijażu, na co warto zwrócić uwagę. Ponadto przyczyną pojawienia się jęczmienia może być przebywanie w zadymionych pomieszczeniach lub wystawienie się na długotrwałą ekspozycję smogową.

Jakie są objawy jęczmienia na oku?

Jęczmień na oku to infekcja której nazwa wywodzi się z kształtu jaki przyjmuje ropień w formie grudki, znajdujący się pod powieką. W pierwszym stadium miejsce zakażenia przybiera koloru czerwonego, aby po jakimś czasie osiągnąć stan żółty lub różowy. Podstawowym objawem, oprócz grudkowatego ropienia na powiece są ból głowy, bóle w okolicach oczu czy zaczerwienienie oka. Także w niektórych przypadkach objawy jęczmienia na oku to łzawienie, stany podgorączkowe czy też problem z powiększonymi węzłami chłonnymi. Obecność infekcji powoduje odczucie jakbyśmy mieli jakiś maleńki przedmiot w oku, co bardzo ważne pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać tego miejsca czy też przecierać rękami.

Jak leczyć jęczmień na oku?

W większości przypadków jęczmień nie stanowi zagrożenia dla wzroku, oczywiście jeżeli postępujemy higienicznie z miejscem infekcji oraz prowadzimy odpowiednią formę leczenia. W warunkach domowych można skorzystać z płatków kosmetycznych, którymi przy użyciu ciepłej wody lub wody utlenionej możemy robić kompresy na oko. Inną formą stosowania kompresów jest użycie naparu z ziół np. zielonej herbaty czy rumianku.

Do znanych od lat sposobów na walkę z jęczmieniem, należy zdecydowanie używanie złotej obrączki. Przedmiot wykonany ze złota charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, co jednak bardzo ważne przed użyciem należy go zdezynfekować. Nie zawsze domowe środki zapobiegawcze muszą okazać się skuteczne. W zależności od stanu infekcji konieczne może się stać zaaplikowanie choremu odpowiedniego antybiotyku, kropli do oczu, a w skrajnie intensywnych przypadkach może być zalecane nacięcie miejsca występowania jęczmienia. W przypadku dalszego rozwoju choroby, bez widocznej poprawy, konieczne może stać się skorzystanie z profesjonalnej pomocy lekarza. Na podstawie zdobytego w ciągu całej kariery doświadczenia , specjalista od chorób związanych z powiekami, jest w stanie podjąć odpowiednie leczenie, które może przyspieszyć rozwiązanie problemu jęczmienia w oku. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here