Akordeon

Akordeon to jeden z tych instrumentów, który obecnie przeżywa swój renesans. Chociaż przez jakiś czas nie był używany we współczesnej muzyce, obecnie coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że kryją się w nim ogromne możliwości. Chciałbyś osobiście się o tym przekonać i wypróbować swoich sił podczas nauki gry na akordeonie? Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup tego instrumentu.

Jaki akordeon wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli akordeonów, nic dziwnego, że osoby początkujące mogą czuć się zagubione. Czym się kierować wybierając konkretny instrument? Przede wszystkim, powinien on być dopasowany do Twojego wzrostu – jest to szczególnie istotne, w przypadku dzieci.  Rozmiar określa się za pomocą ilości basów – można wyróżnić akordeony 60-, 80-, 96- lub 120-basowe. Kolejną ważną kwestią jest ilość chórów – im więcej ich posiada akordeon, tym więcej ma możliwości brzmieniowych. Wpływają one też na wagę instrumentu – większa liczba chórów oznacza, że jest on szerszy i więcej waży. Waga akordeonu 120 basowego waha się od 7 do 14 kg. Ma to niebagatelne znaczenie, jeżeli planujesz często grać na stojąco. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto abyś przemyślał, jaki typ muzyki będziesz grał – czy będą to piosenki folklorystyczne czy może walce francuskie lub muzyka nowoczesna.

Jaki akordeon kupić?

Akordeony nie są tanim instrumentem, niejedna osoba zastanawia się więc nad zakupem używanego sprzętu. Chociaż rozwiązanie takie pozwala na spore oszczędności, wiąże się też z pewnym ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ nie tylko jego ogólny wygląd ma znaczenie, ale przede wszystkim kondycja, w jakim utrzymane jest wnętrze. Tylko profesjonaliści, którzy znają się na akordeonach, są w stanie dokładnie zweryfikować stan danego urządzenia. W innym przypadku, jego zakup będzie wiązał się z wieloma nieplanowanymi wydatkami, aby doprowadzić go do poprawnego stanu. Nie oznacza to jednak, że zawsze zakup używanego akordeonu musi być złym wyjściem. Jeżeli trafisz na instrument z pewnego źródła, na przykład od muzyka lub zaufanej osoby i jesteś pewny, że był on odpowiednio serwisowany, może okazać się prawdziwą perełką. Jeżeli wybierasz swój pierwszy instrument, na którym dopiero będziesz się uczył gry, musisz jednak upewnić się, czy wszystkie klawisze i guziki płynnie pracują. W przypadku wątpliwości, lepiej zdecydować się na nowy model – szczególnie, że naprawa starego potrafi przewyższyć koszt jego zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here