rodzaje treningów na siłowni

Ćwiczenia na siłowni są coraz popularniejsze wśród Polaków. Mnóstwo osób jednak nie wie jak zacząć i pierwsza wizyta bywa bardzo problematyczna. Wiele ludzi nie wie do czego służą poszczególne przyrządy oraz jakie konkretnie mięśnie trzeba wyćwiczyć. Zastanawiają się jakie są rodzaje treningów na siłowni.

Wiedzą jedynie, że otrzymali darmową kartę sportową z pracy i chcieliby jakoś zacząć przygodę z siłownią. Najważniejsza jest odpowiednia dieta bogata w białko i węglowodany. Bez niej nie warto nawet przychodzić trenować. Poza tym warto stosować wszelkiego rodzaju białka i suplementy diety.

Podstawą jednak jest sam trening i rodzaje treningów na siłowni do jakich masz dostęp. Warto postarać się o osobistego trenera, który doradzi nam w wielu sprawach sportowych. Można też po prostu poczytać w internecie o różnych treningach i dobrać odpowiednie rodzaje treningów na siłowni pod siebie. Mnóstwo planów treningowych i rad dotyczących diety zawiera platforma Youtube, gdzie działa mnóstwo osób związanych z siłownią. Można ewentualnie ćwiczyć na własną rękę w domu, ale ograniczenia sprzętowe każą nam zastanowić się dwa razy zanim to zrobimy. W przypadku, gdy planujemy już trening domowy warto zaopatrzyć się w ławeczkę i odpowiednie sztangielki.

rodzaje maszyn na siłowni

Rodzaje treningów na siłowni ograniczają się głównie do czterech podstawowych typów. Pierwszą jest tak zwany trening aerobowy, którego celem jest zwiększenie naszej wytrzymałości. Wzmacniamy przede wszystkim ścianki mięśni sercowych czy układ krążenia. W przypadku częstych ćwiczeń wzmacniamy też nasz układ oddechowy i wytrzymałość tlenową. Najczęściej ogranicza się do 3-4 wzmożonych treningów w jednym tygodniu.

Można zaliczyć do nich długie biegi (w terenie bądź na specjalnej bieżni na siłowni), jazdę na rowerze (lub rowerku stacjonarnym na siłowni) czy tak zwane interwały, czyli zwiększony wysiłek na krótkim odcinku czasu typu sprint, szybkie pedałowanie rowerkiem albo inny rodzaj wysiłku. Rodzaje treningów na siłowni w przypadku interwałów są naprawdę szerokie. Są one przez niektórych polecane nawet bardziej niż tradycyjne bieganie, bo daje większe efekty wytrzymałościowe, a poza tym spala tylko te części ciała, które potrzebne nam są najmniej, a więc choćby brzuch. Warto rozważyć interwały przynajmniej ze 2-3 razy w tygodniu.

Różne rodzaje treningów na siłowni dają różne efekty. Podstawą jednak jest zwiększenie siły, a robimy to za pomocą tak zwanego treningu siłowego. Celem takich treningów jest przede wszystkim zwiększenie masy mięśniowej co da nam w przyszłości nienaganny wygląd. Trening siłowy ma duży wpływ na pracę beztlenową, poprawianie wytrzymałości ścięgna czy układu kostnego. Główny podział ćwiczeń to tak zwane ćwiczenia globalne oraz miejscowe. W tych pierwszych chodzi o to, że oddziałują one na całe ciało i starają objąć jak największą liczbę mięśni. Zaliczamy do nich chociażby podciąganie, przysiady i pompkowanie. Ćwiczenia miejscowe oddziałują na konkretne typy mięśni na których zależy nam bardziej. W przypadku, gdy bierzemy do ręki hantle zależy nam głównie na bicepsach czy tricepsach, czyli mięśniach ramion.

pompki

Ćwiczenia siłowe ponadto zmniejszają niepotrzebną ilość kilogramów w naszym ciele. Trzeba pamiętać o systematyczności jeżeli zależy nam na dobrych wynikach. Rodzaje treningów na siłowni nie mają znaczenia w przypadku, gdy ograniczymy wizytę na niej do jednego razu. Ciekawe rodzaje treningów na siłowni to też takie, który mają na celu zwiększyć naszą równowagę i koordynację. Polegają na powtarzaniu pewnych wzorców i ruchów do momentu idealnego opanowania ćwiczenia.

Zwiększa to nasze ogólne umiejętności w innych dziedzinach sportowych np. w piłce nożnej. Ostatnim rodzajem treningu są tak zwane ćwiczenia relaksacyjne, które rozluźniają nasze mięśnie, więzadła oraz stawy. Pamiętajmy, że wizyta na siłowni może być świetną przygodą na całe życie, wystarczy jedynie dobrze ją rozpocząć, a więc dobrać ćwiczenia pod nasze cele treningów. Potem będzie już tylko z górki i każda wizyta będzie już tylko przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here