Kołdra obciążeniowa terapeutyczna

Kołdra obciążeniowa, nazywana też sensoryczną jest zalecana przez specjalistów w przypadku różnych zaburzeń. Korzystają z niej przede wszystkim dzieci, ale w wielu przypadkach mogą także sięgnąć po nią dorośli. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Jeszcze do niedawna kołdra obciążeniowa była stosunkowo mało popularnym produktem, z którego korzystała nieliczba grupa użytkowników przede wszystkim dzieci wymagające specjalnej terapii integracji sensorycznej.

Obecnie tego typu produkty wykorzystuje się coraz częściej, także przez dorosłych, którzy są przemęczenie i przytłoczeni wieloma bodźcami. Utrzymujący się taki stan może skutkować zwiększoną nerwowością, problemami z zasypianiem, czy znacznie utrudnioną koncentracją.

Kołdra obciążeniowa terapeutyczna wiąże się z wieloma korzyściami i pozwala wprowadzić zauważalne zmiany.

W jaki sposób działa obciążeniowa kołdra terapeutyczna?

Jak sama nazwa wskazuje kołdra obciążeniowa jest dość ciężka, dzięki czemu w czasie snu dociska daną osobę do materaca co pozwala na stymulowanie systemu czucia. Receptory układu znajdują się w mięśniach, stawach, ścięgnach czy oczach, a dalej informują mózg o tym co się robi, dzięki czemu można odczuwać świadomość ciała.

Dzięki właściwemu obciążania ciała w czasie snu, można stymulować układ czucia co pozwala po prostu na jego lepsze działanie. W efekcie osoby, które są zbyt pobudzone mogą się uspokoić, natomiast ci, którzy są niedostatecznie stymulowanie mogą zostać pobudzeni.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wykorzystanie kołdry obciążeniowej?

Stosowanie kołdry pobudzeniowej świetnie się sprawdzą w wielu przypadkach. Warto po nią sięgnąć m.in. aby zmniejszyć skutki takich zaburzeń jak ADHA, zespół Aspergera, Downa czy Touretta’a. Ponadto, jak już wspomniano wcześniej jest ona nieoceniona przy różnego stopnia zaburzeniach integracji sensorycznej.

W przypadku osób dorosłych, taka kołdra może bardzo pomóc zmniejszyć skutki problemów z integracją sensoryczną, które nie zostały prawidłowo zdiagnozowano w okresie dzieciństwa. Często ich efektem są wszelkie apatie, rozdrażnienia, czy problemy z koncentracją.

Ponadto kołdra terapeutyczna jest dużym ratunkiem w przypadku bezsenności, napięcia nerwowego czy mocnych stresów. Dzięki niej, skutecznie można zmniejszyć stres i odczuwalny lęk. Daje ona odczucie wielkiego spokoju. Specjaliści zalecają także jej wykorzystanie w przypadku osób, które cierpią na zespół niespokojny nóg, a także borykają się z pierwszymi objawami choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Kołdra obciążeniowa może przynieść bardzo spektakularne efekty. Warto więc zdecydować się na jej wykorzystanie w przypadku wielu różnych schorzeń. Warto jednak pamiętać, że jest to jeden z elementów terapii, a nie jedyne rozwiązanie pozwalające na całkowite rozwiązanie problemów. Decydując się na jej zakup, należy i tak skonsultować się że specjalistą i wdrożyć w życie jego inne zalecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here