czym wyczyścić aluminium

Aluminium stało się już tak popularnym materiałem, że właściwie przedmioty wykonane z niego można bez problemu spotkać w każdym gospodarstwie domowym. Jego lekkość i wytrzymałość sprawiły, że chętnie wykorzystujemy np. aluminiowe akcesoria kuchenne, elementy wyposażenia sprzętów domowych czy nawet aluminiowe felgi.

Jednak nawet tak praktyczny materiał ma tę wadę, że niestety dość łatwo ulega zabrudzeniom, których nie daje się zmyć za pomocą standardowych środków czystości. W tych przypadkach konieczne będzie zastosowanie bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań, przeznaczonych typowo do aluminiowych przedmiotów.

To, czym wyczyścić aluminium zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń i powierzchni, jaką przyjdzie nam czyścić. Czym innym trzeba będzie wyszorować garnek i czym innym felgę samochodową i to nie tylko ze względu na inny rodzaj zabrudzeń, ale również nieco różny materiał, z jakiego są wykonane te przedmioty (felga może być dodatkowo lakierowana lub chromowana itd.).

Jednak niezależnie od tego co musimy doprowadzić do dawnego blasku warto wiedzieć, że niewielkie zabrudzenia można zwykle usunąć bez stosowania specjalistycznych i drogich preparatów. Z tego powodu zanim sięgniemy po fabryczne środki, warto najpierw wypróbować jedną z dostępnych domowych metod. Być może już taka interwencja okaże się wystarczająca i dalsze kroki nie będą już konieczne.

aluminiowa walizka

Zatem jeśli chcemy przywrócić dawny blask aluminiowym sprzętom domowym to warto skorzystać przede wszystkim z ze starej dobrej sody oczyszczonej, która w połączeniu z wodą utlenioną może sprawić prawdziwe cuda. Preparat do czyszczenia aluminiowej powierzchni przygotowuje się z mieszanki jednej części sody i dwóch części wody utlenionej. Czyszczoną powierzchnię należy najpierw polać wodą utlenioną, a następnie posypać sodą. Teraz całość szorujemy np. za pomocą gąbki z ostrą powierzchnią. Uwaga, trzeba to zrobić w miarę szybko, zanim soda wejdzie w reakcję z aluminium, co może spowodować mało estetyczne odbarwienia.

Ta metoda jest dość skutecznym sposobem na wyczyszczenie aluminiowych elementów, ale w przypadku jeśli do umycia mamy powierzchnię, którą niekoniecznie da się położyć na płasko i polać wodą utlenioną to zawsze możemy przygotować specjalną pastę do czyszczenia aluminium.
Pastę przygotowuje się na bazie mąki, soli kuchennej i octu. Wszystko to należy zmieszać w proporcji 1:1, czyli w tyle samo każdego z powyższych składników. Całość miesza się, aż do momentu, kiedy uzyskamy gładką pastę. Tą miksturą należy następnie wysmarować czyszczoną rzecz i pozostawić na jakieś 40 minut. Po tym czasie szorujemy powierzchnię i płuczemy wodą.

środki do czyszczenia

Obie te metody nie nadają się jednak do czyszczenia felg aluminiowych, które ze względu na specyficzne zabrudzenia wymagają nieco innego traktowania. Głównym źródłem brudu na feldze jest bowiem pył powstały na skutek ścierania się klocków i tarcz hamulcowych w wysokiej temperaturze. Produkuje to osad dość ciężki, ale nie niemożliwy do usunięcia.
Jeśli regularnie dbaliście o swoje alufelgi tj. myliście je i woskowaliście regularnie, to umycie ich nie powinno stanowić większego problemu. W tych przypadkach bardzo łatwo poradzi sobie już standardowy szampon samochodowy, a to ze względu na wosk, którym pokrywa się alufelgi po umyciu. Dzięki jego powierzchni brud nie przyczepia się tak bardzo do powierzchni i możliwe jest jego łatwe usunięcie.

W innych przypadkach konieczne będzie użycie fabrycznych preparatów dostosowanych do rodzaju felg jaki macie zamontowane w swoim samochodzie (lakierowane, nielakierowane, chromowane itd.). Preparat należy nałożyć na felgę w sposób wskazany przez producenta i wyczyścić powierzchnię niezbyt twardą szczotką. Używanie twardych narzędzi czy mycie felg w myjniach szczotkowych może doprowadzić do powstania uszkodzeń w zewnętrznej warstwie ochronnej.
Warto tu wspomnieć, że wszelkie fabryczne środki przeznaczone do czyszczenia aluminium to z reguły dość silne kwasy, dlatego podczas ich używania trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here