drukarka

Drukarka to według podręcznikowej definicji urządzenie, które współpracuje z komputerem oraz innymi urządzeniami, które służy do przenoszenia wybranego tekstu lub obrazu na różnego rodzaju nośniki druku, takie jak papier, płótno czy folia.

W obecnych czasach drukarka to przede wszystkim popularne narzędzie biurowe, bez którego większość z nas nie byłaby w stanie się obyć. Jeszcze 20 czy 30 lat temu była urządzeniem zarezerwowanym tylko dla dużych biur w szklanych wieżowcach wielkich miast oraz mniejszych lub większych punkach ksero. Obecnie drukarka jest natomiast nieodłącznym elementem prawie każdego domu, pracowni, biura, urzędu czy szkoły. Drukarki otaczają nas z każdej strony i są dla nas czym powszechnym.

Tak bardzo powszechnym, że przemysł ksero związany z punktami, w których można drukować i kserować materiały tekstowe jest obecnie w bardzo ciężkiej sytuacji, ponieważ liczba klientów tej gałęzi usług z roku na rok jest coraz mniejsza. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, że i same drukarki czy skanery (a także urządzenia 2w1 i 3w1) z roku na rok również są coraz tańsze i obecnie praktycznie każdego stać na własną drukarkę co jeszcze 25 lat temu było czymś nie do pomyślenia. Nadal problemem są stosunkowo drogie tonery do drukarek, które trzeba wymieniać co kilka miesięcy jeżeli często drukujemy czy nawet co miesiąc jeżeli drukujemy na masową skalę.

czyszczenie drukarki

Drukarki z roku na rok są również coraz bardziej nowoczesne. Obecnie najnowsze modele nie tylko drukują, ale również posiadają własne systemy operacyjne (często oparte na Androidzie) i łączą się z komputerem czy naszym telefonem bezprzewodowo. Oznacza to, że możemy drukować nie tylko bez kabli, ale drukować na przykład będą w innym pokoju, robiąc coś zupełnie innego.

Oczywiście wraz z rozwojem technologii drukarki podzieliły się na kilka różnych rodzai, które różnią się technologią, która jest wykorzystywana do druku. Można tu wydzielić trzy najpopularniejsze rodzaje drukarek.

Pierwszą z nich jest drukarka igłowa. Jeszcze kilkanaście lat temu był to najpopularniejszy typ drukarki, a także najprostszy technologicznie. Drukarki te wykorzystują do druku specjalną taśmę barwiącą (którą można notabene znaleźć też w maszynach do pisania). Drukarki igłowe są przede wszystkim tanie w eksploatacji. Pozwalają również drukować kilku kopii przy wykorzystaniu papieru samokopiującego. W obecnych czasach nadal są dość często używane, najczęściej do drukowania faktur.

Drugim typem jest drukarka atramentowa, która jest obecnie najpopularniejszym rodzajem drukarek. Drukarki atramentowe drukują umieszczając na papierze małych (ledwo widocznych) kropli odpowiednio przygotowanego atramentu do drukowania. W 2020 roku wszystkie produkowane drukarki atramentowe pozwalają na drukowanie w kolorze, co jeszcze kilka lat temu wcale nie było tak oczywiste. Do drukowania w kolorze używa się atramentu w kolorze cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Model owych czterech kolorów profesjonalnie nazywa się modelem CMYK.

Trzecim typem drukarek są drukarki laserowe. To najnowocześniejszy typ drukarek. Wykorzystuje on do druku cząstki tonera, które są laserowo umieszczane na papierze.

tusze do drukarki

W przypadku drukarek bardzo ważną sprawą jest odpowiednie czyszczenie drukarki

Najwięcej problemów w drukarkach sprawia zazwyczaj jej głowica. Uszkodzona głowica potrafi nierzadko kosztować o wiele więcej niż kupno nowej drukarki. Dlatego jej pielęgnacja jest tak bardzo ważna.

Przyczyną uszkodzeń głowicy najczęściej jest zaschnięty atrament, który blokuje w ten sposób dyszę. Zatykanie się głowicy wynika w dużej mierze przez oczekiwania klientów drukarek. Chcą oni, żeby ich druk wykonywał się jak najszybciej i producenci drukarek robią je w taki sposób, żeby spełniały te oczekiwania. Ma to jednak swoje negatywne konsekwencje. Zbyt rzadkie korzystanie z drukarki może właśnie powodować problemy z zasychającym tuszem, a tym samym z uszkodzeniem głowicy.

Dyszę można oczywiście czyścić domowymi sposobami, ale trzeba wiedzieć, że złe wykonanie całego procesu może spowodować uszkodzenie całej głowicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here